Just in Time Racing - Contractor License                    HY-TEK's Meet Manager
            Section XI Freshmen - Sophomore Championships - 10/28/2017            
                             Sunken Meadow State Park                             
                                                             
 
Event 2  Boys 2.8 Mile Run CC Freshmen
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Grant Samara               9 Port Jefferson          5:34.0   15:35.00    1   
  2 Devin Scavuzzo             9 Sachem North            5:38.3   15:47.10    2   
  3 Tyler Cotter               9 Northport               5:40.1   15:52.06    3   
  4 Dillon Heinzman            9 Northport               5:40.5   15:53.24    4   
  5 George Maidhof             9 Smithtown               5:40.9   15:54.36    5   
  6 Cooper Schoch              9 Port Jefferson          5:41.3   15:55.43    6   
  7 Brian Veit                 9 Port Jefferson          5:41.4   15:55.89    7   
  8 Aiden Heller               9 Huntington              5:41.8   15:56.99        
  9 James Mintell              8 Center Moriches         5:44.6   16:04.86        
 10 alec rees                  9 Harborfields            5:44.9   16:05.71    8   
 11 Johann Palacio             9 Sachem North            5:45.8   16:08.18    9   
 12 Joseph Zimbler             9 Smithtown               5:46.8   16:10.96   10   
 13 Alex Triolo                9 Smithtown               5:47.4   16:12.74   11   
 14 Austin McCue               9 Sachem North            5:49.8   16:19.30   12   
 15 William Galler             9 North Babylon           5:51.0   16:22.80        
 16 Sean Kruse                 9 Sachem North            5:51.7   16:24.52   13   
 17 Jaden Menella-Singleton    9 Sachem North            5:57.3   16:40.33   14   
 18 Thomas Serra               9 Northport               5:58.3   16:43.12   15   
 19 Kevin Vongerichten         9 Smithtown               5:58.8   16:44.42   16   
 20 Owen Okst                  9 Port Jefferson          5:59.3   16:45.97   17   
 21 Erik Keifer                9 Northport               6:02.2   16:54.12   18   
 22 Patrick Quinn              9 North Babylon           6:02.6   16:55.13        
 23 Benjamin Nichols           9 Smithtown               6:05.5   17:03.40   19   
 24 Liam Fodor                 9 Northport               6:09.4   17:14.21   20   
 25 John Guffrey               9 Sachem North            6:10.3   17:16.66   21   
 26 Carlos Martinez            9 Huntington              6:10.5   17:17.16        
 27 Miguelanje Tineo Reyes     9 Comsewogue              6:17.2   17:35.95        
 28 David Adler                9 Smithtown               6:19.0   17:41.09   22   
 29 Liam Garside               9 William Floyd           6:20.3   17:44.83   23   
 30 Aidan Deverna              9 Sayville                6:22.1   17:49.90   24   
 31 Ryan Reid                  9 Northport               6:23.3   17:53.20   25   
 32 Joseph O'Neill             9 Center Moriches         6:24.6   17:56.89        
 33 Gavin Stumpf               9 Longwood                6:27.2   18:04.16   26   
 34 Jack Reilly                9 Port Jefferson          6:28.8   18:08.44   27   
 35 Saintino Arnold            8 Southampton             6:28.9   18:08.86        
 36 Cornell Sneed              9 William Floyd           6:31.4   18:15.80   28   
 37 Michael Zecchini           7 Islip                   6:32.1   18:17.90   29   
 38 jake rivoir                9 Harborfields            6:35.7   18:27.78   30   
 39 peter hering               9 Harborfields            6:37.1   18:31.87   31   
 40 Daniel Burns               9 Islip                   6:37.9   18:34.09   32   
 41 Evander Mazzella           9 Middle Country          6:40.2   18:40.56   33   
 42 Zachary Papa               9 Middle Country          6:41.9   18:45.10   34   
 43 Tilon Figaro               9 Smithtown               6:42.2   18:45.96   35   
 44 David Garcia               9 William Floyd           6:42.4   18:46.51   36   
 45 Will Downey                9 Hauppauge               6:46.2   18:57.32        
 46 John McParland             9 Middle Country          6:46.7   18:58.69   37   
 47 Chris Kavanagh             9 Sayville                6:46.9   18:59.07   38   
 48 Matt Koebele               8 Islip                   6:47.0   18:59.49   39   
 49 Abir Islam                 9 Hhh West                6:49.1   19:05.29        
 50 Colin Leslie               8 Center Moriches         6:49.2   19:05.73        
 51 Anthony Ferriolo           9 William Floyd           6:49.4   19:06.14   40   
 52 Kenneth LeGare             9 Hhh West                6:49.5   19:06.61        
 53 Ethan Cooley               9 Sayville                6:50.5   19:09.36   41   
 54 Michael Lehner             9 Comsewogue              6:52.2   19:13.92        
 55 Matthew Karabatzoglou      8 Islip                   6:53.5   19:17.59   42   
 56 Aidan Ciesluk              9 West Islip              6:54.6   19:20.74   43   
 57 ryan nickerson             9 Harborfields            6:55.6   19:23.54   44   
 58 Logan Ferrari              9 Longwood                6:57.0   19:27.54   45   
 59 Aaron Glass                9 West Islip              6:57.7   19:29.39   46   
 60 Safiy Dawood               9 Hhh West                7:00.2   19:36.46        
 61 gavin storch               9 Harborfields            7:00.7   19:37.88   47   
 62 Ethan Deutsch              9 Sayville                7:01.7   19:40.68   48   
 63 Michael Scorcia            9 Northport               7:02.8   19:43.76   49   
 64 Liam Biscari               8 Islip                   7:07.4   19:56.48   50   
 65 ryan Armstrong             9 Harborfields            7:15.4   20:19.10   51   
 66 Justin Oneill              9 Longwood                7:21.5   20:36.07   52   
 67 Matthew Peters             9 Smithtown               7:24.5   20:44.59        
 68 Chris Acosta               9 West Islip              7:26.6   20:50.48   53   
 69 Louis Parrinello           9 William Floyd           7:27.3   20:52.26   54   
 70 Colin Culhane              9 Northport               7:29.3   20:58.00        
 71 Henry Pedisich             9 Sayville                7:30.0   20:59.89   55   
 72 Shawn Wilson               9 Longwood                7:30.5   21:01.28   56   
 73 Daniel Van Nostrand        9 Smithtown               7:32.2   21:06.01        
 74 James Austin               9 William Floyd           7:33.6   21:09.84   57   
 75 Colin Molina               9 Sachem North            7:34.4   21:12.27   58   
 76 Brandon Droutman           9 Sachem North            7:35.2   21:14.41        
 77 Brandon Fried              9 Smithtown               7:36.0   21:16.66        
 78 Ryan Bucco                 7 Islip                   7:36.4   21:17.89   59   
 79 Steven Nataniel            7 Islip                   7:53.7   22:06.16   60   
 80 Nicholas Rodriguez         9 West Islip              7:57.4   22:16.66   61   
 81 Aiden O'Neill              9 Center Moriches         7:59.6   22:22.67        
 82 Christian Spreizer         9 Smithtown               8:19.0   23:17.17        
 83 Christian Bock             9 Sachem North            8:22.9   23:28.07        
 84 Andrew Kapur               9 Comsewogue              8:28.4   23:43.44        
 85 David Regina               9 West Islip              8:30.0   23:47.94   62   
 86 Aryan Sharma               9 Middle Country          8:34.6   24:00.72   63   
 87 CJ Dunne                   9 West Islip              9:12.8   25:47.75   64   
 88 Quinn Daly                 9 Longwood                9:27.0   26:27.37   65   
 89 Matthew Fallon             9 Huntington             10:42.5   29:59.00        
 90 Kelechi Egbuziem           9 Middle Country         11:42.5   32:47.00   66   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Sachem North                 50    2    9   12   13   14   21   58           
      Total Time:  1:21:19.43                                                     
         Average:    16:15.89                                                     
   2 Port Jefferson               58    1    6    7   17   27                     
      Total Time:  1:22:20.73                                                     
         Average:    16:28.15                                                     
   3 Northport                    60    3    4   15   18   20   25   49           
      Total Time:  1:22:36.75                                                     
         Average:    16:31.35                                                     
   4 Smithtown                    61    5   10   11   16   19   22   35           
      Total Time:  1:22:05.88                                                     
         Average:    16:25.18                                                     
   5 Harborfields                160    8   30   31   44   47   51                
      Total Time:  1:32:06.78                                                     
         Average:    18:25.36                                                     
   6 William Floyd               181   23   28   36   40   54   57                
      Total Time:  1:34:45.54                                                     
         Average:    18:57.11                                                     
   7 Islip                       192   29   32   39   42   50   59   60           
      Total Time:  1:35:05.55                                                     
         Average:    19:01.11                                                     
   8 Sayville                    206   24   38   41   48   55                     
      Total Time:  1:36:38.90                                                     
         Average:    19:19.78                                                     
   9 Middle Country              233   33   34   37   63   66                     
      Total Time:  1:53:12.07                                                     
         Average:    22:38.42                                                     
  10 Longwood                    244   26   45   52   56   65                     
      Total Time:  1:45:36.42                                                     
         Average:    21:07.29                                                     
  11 West Islip                  265   43   46   53   61   62   64                
      Total Time:  1:45:45.21                                                     
         Average:    21:09.05



 Boys 2.8 Mile Run CC Sophomore
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Andrew Paules             10 West Islip              5:27.5   15:16.95    1   
  2 Matt Krieg                10 Comsewogue              5:37.1   15:43.74        
  3 Robert Smith              10 Smithtown               5:37.7   15:45.37    2   
  4 cole flynn                10 Harborfields            5:38.3   15:47.21        
  5 Patrick Grasing           10 Smithtown               5:39.7   15:51.05    3   
  6 Jason Varville            10 Huntington              5:40.1   15:52.23    4   
  7 Kevin Murphy              10 Hauppauge               5:44.3   16:04.06    5   
  8 Luke Muratore             10 Smithtown               5:44.9   16:05.51    6   
  9 Christian Talay           10 Smithtown               5:45.3   16:06.65    7   
 10 James Cameron             10 West Islip              5:45.9   16:08.42    8   
 11 Brayden Vassilas          10 Smithtown               5:46.2   16:09.38    9   
 12 Greg Lobalsamo            10 William Floyd           5:46.5   16:10.04        
 13 Garett Schilling          10 Northport               5:47.3   16:12.27   10   
 14 Edmundo Porras            10 Longwood                5:48.3   16:15.13   11   
 15 Joseph Luongo             10 Center Moriches         5:48.7   16:16.36   12   
 16 James Butler              10 Sachem North            5:49.1   16:17.26        
 17 Aidan Sewell              10 Northport               5:50.0   16:19.97   13   
 18 Dylan Vasapollo           10 Smithtown               5:50.4   16:21.01   14   
 19 Jack Drago                10 Smithtown               5:51.9   16:25.19   15   
 20 Ryan Howlin               10 Smithtown               5:52.2   16:26.08        
 21 Justin Rajab              10 Longwood                5:52.6   16:27.16   16   
 22 Jordan Neilsen            10 Hauppauge               5:54.2   16:31.74   17   
 23 Scott Petersen            10 Hauppauge               5:55.7   16:35.86   18   
 24 Adam Sharhan              10 Longwood                5:57.4   16:40.57   19   
 25 Luke Zarko                10 Northport               5:59.6   16:46.83   20   
 26 Steven Giuliani           10 Northport               6:01.0   16:50.81   21   
 27 Rich Engesser             10 Longwood                6:01.8   16:52.89   22   
 28 Paul Folks                10 West Islip              6:03.0   16:56.34   23   
 29 Joe Fazio                 10 Comsewogue              6:07.5   17:08.79        
 30 Carter Reis               10 Smithtown               6:09.0   17:13.21        
 31 Nicholas Latino           10 Smithtown               6:09.3   17:14.04        
 32 Sean McNAMEE              12 Connetquot              6:09.9   17:15.64        
 33 Brendan Castellano        10 Longwood                6:10.3   17:16.77   24   
 34 John Segreti              10 Huntington              6:15.5   17:31.25   25   
 35 Michael Koscinski         10 Center Moriches         6:15.9   17:32.44   26   
 36 Paul Ciesluk              10 West Islip              6:19.2   17:41.53   27   
 37 Brennan Burkhardt         10 Longwood                6:19.3   17:41.97   28   
 38 Patrick Murray            10 Center Moriches         6:21.0   17:46.66   29   
 39 William Priebe            10 Smithtown               6:24.7   17:57.18        
 40 Patrick Calcagno          10 West Islip              6:27.1   18:03.89   30   
 41 Aidan Christ              10 Port Jefferson          6:28.5   18:07.74        
 42 Rory Dara                 10 Huntington              6:29.0   18:08.96   31   
 43 Chris Doyle               10 West Islip              6:29.8   18:11.26   32   
 44 Ryan Buhay                10 Longwood                6:30.4   18:13.13   33   
 45 Nicholas Reyes            10 Middle Country          6:31.6   18:16.33        
 46 Brandon Bora              10 Hhh West                6:32.6   18:19.15        
 47 Kyle Mcann                10 Sachem North            6:33.3   18:21.05        
 48 Issac Castro              10 Northport               6:33.7   18:22.18   34   
 49 Kevin Forte               10 Smithtown               6:34.5   18:24.48        
 50 Griffin Corey             10 Center Moriches         6:34.8   18:25.45   35   
 51 Chris Rivoli              10 Comsewogue              6:35.9   18:28.30        
 52 Jack Kelly                10 Center Moriches         6:37.5   18:32.86   36   
 53 Keiran Monoghan           10 Longwood                6:39.0   18:37.14        
 54 Jayden Ortiz              10 North Babylon           6:39.4   18:38.31        
 55 Anthony Varacchi          10 Longwood                6:39.9   18:39.68        
 56 Joseph Crofts             10 Middle Country          6:44.6   18:52.70        
 57 Nick Rowehl               10 William Floyd           6:45.5   18:55.35        
 58 Ryan Krozer                9 Hauppauge               6:48.5   19:03.67   37   
 59 Robert Caputi             10 Huntington              6:50.3   19:08.85   38   
 60 Niall Gildea              10 West Islip              6:54.4   19:20.27   39   
 61 Jack Dooley               10 Hauppauge               6:54.8   19:21.40   40   
 62 Ethan Karl                10 Hhh West                6:59.6   19:34.75        
 63 Avery Davis               10 Sachem North            7:14.0   20:15.06        
 64 Vincent Diprima           10 Longwood                7:29.5   20:58.43        
 65 Joseph Lyons              10 Center Moriches         7:30.7   21:01.96   41   
 66 Matthew Larkin            10 Sayville                7:41.6   21:32.42        
 67 Eric Johnson              10 Longwood                7:46.6   21:46.29        
 68 Dan Audia                 10 Sachem North            8:19.7   23:19.03        
 69 Jaan Malik                10 West Islip              8:24.0   23:31.01        
 70 Francis Whtehouse         10 Islip                   8:43.1   24:24.45        
 71 Christopher Carmen        10 Huntington              8:52.4   24:50.50   42   
 72 Nicholas Chiarovano       10 Longwood                9:26.4   26:25.91        
 73 Robert Leone              10 Center Moriches         9:37.9   26:58.06   43   
 74 Ryan Heinzman             10 Northport               9:37.9   26:58.06   44   
 75 Jonathan Shannahan        10 Longwood                9:37.9   26:58.06        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Smithtown                    27    2    3    6    7    9   14   15           
      Total Time:  1:19:57.96                                                     
         Average:    15:59.60                                                     
   2 West Islip                   89    1    8   23   27   30   32   39           
      Total Time:  1:24:07.13                                                     
         Average:    16:49.43                                                     
   3 Longwood                     92   11   16   19   22   24   28   33           
      Total Time:  1:23:32.52                                                     
         Average:    16:42.51                                                     
   4 Northport                    98   10   13   20   21   34   44                
      Total Time:  1:24:32.06                                                     
         Average:    16:54.42                                                     
   5 Hauppauge                   117    5   17   18   37   40                     
      Total Time:  1:27:36.73                                                     
         Average:    17:31.35                                                     
   6 Center Moriches             138   12   26   29   35   36   41   43           
      Total Time:  1:28:33.77                                                     
         Average:    17:42.76                                                     
   7 Huntington                  140    4   25   31   38   42                     
      Total Time:  1:35:31.79                                                     
         Average:    19:06.36