2017 The Bench 5K Run/Walk

Overall Finish List

May 13, 2017


Just - In - Time - Racing
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Div Total Time Pace
1 Tom Holowka East Setauket NY 100 31 M 1 Top Fin 1 17:08 5:32/M
2 Andrew Araneo Stony Brook NY 207 13 M 2 Top Fin 1 19:35 6:19/M
3 Michael Roseman East Setauket NY 154 37 M 3 Top Fin 1 20:18 6:33/M
4 Dale Drueckhammer Centereach NY 81 56 M 1 55-59 1 20:50 6:43/M
5 Unknown Partic. 227 227 11 M 1 0-14 1 20:51 6:44/M
6 Juan Hernandez East Setauket NY 95 22 M 1 20-24 1 20:59 6:46/M
7 Brian Liebowitz East Setauket NY 114 11 M 2 0-14 1 21:12 6:50/M
8 Amanda Probst Stony Brook NY 147 10 F 1 Top Fin 1 21:33 6:57/M
9 Sean Amato Stony Brook NY 230 18 M 1 15-19 1 21:34 6:57/M
10 Matthew Dawber East Setauket NY 200 38 M 1 35-39 1 21:54 7:04/M
11 Jeffrey Bohn East Setauket NY 198 22 M 2 20-24 1 22:05 7:07/M
12 Bennett Weensler Port Jefferson Stati NY 224 27 M 1 25-29 1 22:06 7:08/M
13 John Neverka Bellmore NY 136 67 M 1 65-69 1 22:14 7:10/M
14 George Austin Stony Brook NY 44 10 M 3 0-14 1 22:19 7:12/M
15 Eric Dooryhee Manorville NY 79 55 M 2 55-59 1 22:23 7:13/M
16 Christopher Vachris East Setauket NY 183 53 M 1 50-54 1 22:23 7:13/M
17 Adrian Fischl Port Jefferson NY 222 29 M 2 25-29 1 22:43 7:20/M
18 Edward Carey Centereach NY 61 24 M 3 20-24 1 22:52 7:23/M
19 Alex Barbieri East Setauket NY 45 25 M 3 25-29 1 22:56 7:24/M
20 Mike Vulpis Wading River NY 228 49 M 1 45-49 1 23:03 7:26/M
21 Stephen Probst Stony Brook NY 146 42 M 1 40-44 1 23:27 7:34/M
22 Michael Bogush East Setauket NY 199 18 M 2 15-19 1 23:32 7:35/M
23 Timothy Carey Port Jefferson NY 62 40 M 2 40-44 1 23:36 7:37/M
24 Christopher Hahn East Setauket NY 202 45 M 2 45-49 1 23:54 7:43/M
25 Annabelle Jones Centereach NY 221 24 F 2 Top Fin 1 23:54 7:43/M
26 Jessica Jones Stony Brook NY 219 32 F 3 Top Fin 1 23:56 7:43/M
27 Donald Mac Kay Shoreham NY 119 57 M 3 55-59 1 23:59 7:44/M
28 Daniel Lee East Setauket NY 208 23 M 4 20-24 1 24:13 7:49/M
29 Joseph Lazzaro Ridge NY 111 71 M 1 70-74 1 24:14 7:49/M
30 Sergiy Nazarenko Ronkonkoma NY 135 30 M 1 30-34 1 24:30 7:54/M
31 Lauren Boyle Port Jefferson NY 51 26 F 1 25-29 1 24:52 8:01/M
32 Roxanne Brockner Mount Sinai NY 201 51 F 1 50-54 1 24:53 8:02/M
33 Zach Zanone Stony Brook NY 195 23 M 5 20-24 1 24:59 8:04/M
34 Rowan Dunn Stony Brook NY 82 10 M 4 0-14 1 25:06 8:06/M
35 Mary Kroebel Islandia NY 206 53 F 2 50-54 1 25:19 8:10/M
36 Timothy Austin Stony Brook NY 43 49 M 3 45-49 1 25:27 8:13/M
37 Matthew Farrell East Setauket NY 85 25 M 4 25-29 1 25:29 8:13/M
38 Adam Shotland Port Jefferson Stati NY 167 39 M 2 35-39 1 25:30 8:14/M
39 Frank McCoy Lake Grove NY 127 46 M 4 45-49 1 25:32 8:14/M
40 Jessica Petrov Port Jefferson NY 225 24 F 1 20-24 1 25:34 8:15/M
41 Peter Tonge East Setauket NY 180 55 M 4 55-59 1 25:52 8:21/M
42 Harry Baumann Shirley NY 47 58 M 5 55-59 1 25:54 8:21/M
43 Matt Dunn Stony Brook NY 83 44 M 3 40-44 1 26:16 8:28/M
44 Martin Szatran Mount Sinai NY 220 37 M 3 35-39 1 26:20 8:30/M
45 Fred Martinek Patchogue NY 124 48 M 5 45-49 1 26:20 8:30/M
46 Michael Bartell Port Jefferson Stati NY 46 49 M 6 45-49 1 26:23 8:31/M
47 Madison Cole Port Jefferson Stati NY 68 10 F 1 0-14 1 26:39 8:36/M
48 Eileen Cole Port Jefferson Stati NY 67 39 F 1 35-39 1 26:42 8:37/M
49 Constantine Spentzos Port Jefferson NY 212 22 M 6 20-24 1 26:45 8:38/M
50 Catherine Macleod Northport NY 213 21 F 2 20-24 1 26:46 8:38/M
51 Dominick Logiudice Patchogue NY 117 59 M 6 55-59 1 26:46 8:38/M
52 Natalie Mackow East Setauket NY 121 27 F 2 25-29 1 26:56 8:41/M
53 Chuck Van Houten Stony Brook NY 184 55 M 7 55-59 1 27:10 8:46/M
54 Michael Kearns Bay Shore NY 106 41 M 4 40-44 1 27:17 8:48/M
55 Ruth MacKay Shoreham NY 120 47 F 1 45-49 1 27:18 8:48/M
56 Meghan Molano East Setauket NY 133 26 F 3 25-29 1 27:20 8:49/M
57 Laura Liebowitz East Setauket NY 214 12 F 2 0-14 1 27:27 8:51/M
58 Mike Wisniewski North Babylon NY 205 37 M 4 35-39 1 27:37 8:55/M
59 Nicole Sampson East Setauket NY 158 51 F 3 50-54 1 27:40 8:55/M
60 Paul Molano East Setauket NY 132 58 M 8 55-59 1 27:41 8:56/M
61 Richard Hoefener East Setauket NY 99 70 M 2 70-74 1 27:41 8:56/M
62 Ken O'Donnell Stony Brook NY 138 66 M 2 65-69 1 27:49 8:58/M
63 Sean Argyros East Setauket NY 41 40 M 5 40-44 1 28:26 9:10/M
64 Lukas Argyros Hauppauge NY 42 31 M 2 30-34 1 28:26 9:10/M
65 Zhimin Liu Stony Brook NY 115 29 M 5 25-29 1 28:30 9:12/M
66 Janice Magee Sound Beach NY 122 52 F 4 50-54 1 28:32 9:12/M
67 Kelly Rini Sayville NY 204 48 F 2 45-49 1 28:45 9:16/M
68 Marissa Wolfe Port Jefferson Stati NY 194 23 F 3 20-24 1 28:50 9:18/M
69 Kylie Becker Port Jefferson Stati NY 48 11 F 3 0-14 1 28:51 9:18/M
70 Hillary Scheier Port Jefferson Stati NY 160 31 F 1 30-34 1 28:54 9:19/M
71 Steve Rogers Pittsfield MA 153 65 M 3 65-69 1 28:55 9:20/M
72 Todd O'Connell Hauppauge NY 226 49 M 7 45-49 1 28:58 9:21/M
73 Sai Zhou East Setauket NY 196 26 F 4 25-29 1 28:59 9:21/M
74 Jae-Sook Park East Setauket NY 142 43 F 1 40-44 1 29:08 9:24/M
75 Amy Raupp Centereach NY 149 34 F 2 30-34 1 29:14 9:26/M
76 William Pohmer Centereach NY 145 36 M 5 35-39 1 29:22 9:28/M
77 Erin McCoy Lake Grove NY 126 46 F 3 45-49 1 29:23 9:29/M
78 Caroline Costanza Stony Brook NY 73 45 F 4 45-49 1 30:00 9:41/M
79 Christina Rizzi East Setauket NY 151 22 F 4 20-24 1 30:00 9:41/M
80 Lewis Thornton Medford NY 176 74 M 3 70-74 1 30:26 9:49/M
81 Ann Marie Hassett Coram NY 203 48 F 5 45-49 1 30:34 9:52/M
82 Beth Oliver Smithtown NY 218 51 F 5 50-54 1 30:49 9:56/M
83 Michael Amato Stony Brook NY 229 50 M 2 50-54 1 30:52 9:57/M
84 Katie Callaghan Mineola NY 57 25 F 5 25-29 1 31:07 10:02/M
85 Rich Flynn East Setauket NY 88 47 M 8 45-49 1 31:19 10:06/M
86 Erin Sharkey Woodridge NY 166 36 F 2 35-39 1 31:34 10:11/M
87 Melissa Tommasino-Storz East Setauket NY 178 46 F 6 45-49 1 31:34 10:11/M
88 Kristin Rogers East Greenbush NY 152 32 F 3 30-34 1 31:43 10:14/M
89 K.J. Cobb East Setauket NY 66 15 M 3 15-19 1 31:51 10:16/M
90 Floyd Thornton Ronkonkoma NY 175 78 M 1 75-99 1 31:54 10:17/M
91 Rob Spagnoli Stony Brook NY 216 55 M 9 55-59 1 32:03 10:20/M
92 Jay Kahn Port Jefferson NY 104 46 M 9 45-49 1 32:21 10:26/M
93 Max Gersh Selden NY 209 23 M 7 20-24 1 32:26 10:28/M
94 Anna Li Ronkonkoma NY 112 30 F 4 30-34 1 32:27 10:28/M
95 Meena Tommasino-Storz East Setauket NY 179 12 F 4 0-14 1 32:34 10:30/M
96 Lillian Talbot Port Jefferson NY 211 24 F 5 20-24 1 32:35 10:31/M
97 Jo Ann Schiesser Albertson NY 162 55 F 1 55-59 1 33:00 10:39/M
98 Christian DiPalermo Mount Sinai NY 78 50 M 3 50-54 1 33:04 10:40/M
99 Deana Tietjen Mount Sinai NY 177 46 F 7 45-49 1 33:58 10:57/M
100 Andrew Kutchma East Setauket NY 109 30 M 3 30-34 1 33:58 10:57/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Div Total Time Pace
101 Allyson Konczynin East Setauket NY 108 30 M 4 30-34 1 34:01 10:58/M
102 Paul Casciano Stony Brook NY 63 64 M 1 60-64 1 34:08 11:01/M
103 Kevin Hassett Coram NY 93 49 M 10 45-49 1 34:08 11:01/M
104 Amanda Scheier Port Jefferson Stati NY 161 29 F 6 25-29 1 34:26 11:06/M
105 Ellen Ohliger Rocky Point NY 139 63 F 1 60-64 1 34:32 11:08/M
106 Ryan Conety Farmingville NY 71 11 M 5 0-14 1 34:48 11:14/M
107 Allison Marchese New York NY 123 31 F 5 30-34 1 35:26 11:26/M
108 Jenny Martinsen Miller Place NY 125 56 F 2 55-59 1 35:35 11:29/M
109 Shu-chun Liao Hauppauge NY 113 43 F 2 40-44 1 35:39 11:30/M
110 Elyssa Werner East Setauket NY 189 42 F 3 40-44 1 35:59 11:36/M
111 Samantha Muhlrad East Setauket NY 134 39 F 3 35-39 1 36:06 11:39/M
112 Molly Karp East Setauket NY 223 8 F 5 0-14 1 36:23 11:44/M
113 Andrew Lampert Selden NY 210 24 M 8 20-24 1 36:24 11:45/M
114 Michael Weissman Coram NY 188 30 M 5 30-34 1 36:51 11:53/M
115 Jeffrey Weissman Centereach NY 187 62 M 2 60-64 1 38:38 12:28/M
116 Viktoria Pinto-Neus Miller Place NY 144 43 F 4 40-44 1 38:39 12:28/M
117 Joseph Mitola Deer Park NY 131 67 M 4 65-69 1 38:46 12:30/M
118 Linda Simon Jericho NY 169 63 F 2 60-64 1 38:49 12:31/M
119 Michael Reilly Merrick NY 150 55 M 10 55-59 1 38:51 12:32/M
120 Margaret Annunziato Smithtown NY 39 55 F 3 55-59 1 39:06 12:37/M
121 Elizabeth Annunziato Smithtown NY 40 19 F 1 15-19 1 44:22 14:19/M
122 Gail Hoefener East Setauket NY 98 66 F 1 65-69 1 44:24 14:19/M
123 Jess Spagnoli Mount Sinai NY 217 30 F 6 30-34 1 44:34 14:23/M
124 Joseph Ahearn Farmingville NY 37 59 M 11 55-59 1 46:22 14:57/M
125 Nicole Dicroce Port Jefferson NY 76 25 F 7 25-29 1 46:23 14:58/M
126 Tiffany Fernandez Port Jefferson NY 86 25 F 8 25-29 1 52:32 16:57/M
127 Rachel Fernandez Port Jefferson NY 87 45 F 8 45-49 1 52:57 17:05/M
128 John Whalen Centereach NY 191 62 M 3 60-64 1 55:33 17:55/M
129 Sean Conety Farmingville NY 70 41 M 6 40-44 1 55:35 17:56/M
130 Brian Storz East Setauket NY 173 51 M 4 50-54 1 55:50 18:01/M
131 Joseph Camarda Port Jefferson NY 59 56 M 12 55-59 1 56:07 18:06/M
132 Hayden Camarda Port Jefferson NY 60 12 M 6 0-14 1 57:13 18:27/M
133 Denise Saggio Stony Brook NY 155 56 F 4 55-59 1 57:38 18:35/M
134 Joseph Saggio Stony Brook NY 157 56 M 13 55-59 1 57:46 18:38/M
135 Vincent Saggio Stony Brook NY 156 11 M 7 0-14 1 1:02:18 20:06/M