2017 The Bench 5K Run/Walk

Age Group Results

May 13, 2017


Just - In - Time - Racing


5K Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
5K Women: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
5K Wheel Chair Men:
5K Wheel Chair Women:

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amanda Probst Stony Brook NY 147 10 8 21:33 6:57/M
2 Annabelle Jones Centereach NY 221 24 25 23:54 7:43/M
3 Jessica Jones Stony Brook NY 219 32 26 23:56 7:43/M
Top

Female 14 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Madison Cole Port Jefferson Stati NY 68 10 47 26:39 8:36/M
2 Laura Liebowitz East Setauket NY 214 12 57 27:27 8:51/M
3 Kylie Becker Port Jefferson Stati NY 48 11 69 28:51 9:18/M
4 Meena Tommasino-Storz East Setauket NY 179 12 95 32:34 10:30/M
5 Molly Karp East Setauket NY 223 8 112 36:23 11:44/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Elizabeth Annunziato Smithtown NY 40 19 121 44:22 14:19/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jessica Petrov Port Jefferson NY 225 24 40 25:34 8:15/M
2 Catherine Macleod Northport NY 213 21 50 26:46 8:38/M
3 Marissa Wolfe Port Jefferson Stati NY 194 23 68 28:50 9:18/M
4 Christina Rizzi East Setauket NY 151 22 79 30:00 9:41/M
5 Lillian Talbot Port Jefferson NY 211 24 96 32:35 10:31/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lauren Boyle Port Jefferson NY 51 26 31 24:52 8:01/M
2 Natalie Mackow East Setauket NY 121 27 52 26:56 8:41/M
3 Meghan Molano East Setauket NY 133 26 56 27:20 8:49/M
4 Sai Zhou East Setauket NY 196 26 73 28:59 9:21/M
5 Katie Callaghan Mineola NY 57 25 84 31:07 10:02/M
6 Amanda Scheier Port Jefferson Stati NY 161 29 104 34:26 11:06/M
7 Nicole Dicroce Port Jefferson NY 76 25 125 46:23 14:58/M
8 Tiffany Fernandez Port Jefferson NY 86 25 126 52:32 16:57/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hillary Scheier Port Jefferson Stati NY 160 31 70 28:54 9:19/M
2 Amy Raupp Centereach NY 149 34 75 29:14 9:26/M
3 Kristin Rogers East Greenbush NY 152 32 88 31:43 10:14/M
4 Anna Li Ronkonkoma NY 112 30 94 32:27 10:28/M
5 Allison Marchese New York NY 123 31 107 35:26 11:26/M
6 Jess Spagnoli Mount Sinai NY 217 30 123 44:34 14:23/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eileen Cole Port Jefferson Stati NY 67 39 48 26:42 8:37/M
2 Erin Sharkey Woodridge NY 166 36 86 31:34 10:11/M
3 Samantha Muhlrad East Setauket NY 134 39 111 36:06 11:39/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jae-Sook Park East Setauket NY 142 43 74 29:08 9:24/M
2 Shu-chun Liao Hauppauge NY 113 43 109 35:39 11:30/M
3 Elyssa Werner East Setauket NY 189 42 110 35:59 11:36/M
4 Viktoria Pinto-Neus Miller Place NY 144 43 116 38:39 12:28/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ruth MacKay Shoreham NY 120 47 55 27:18 8:48/M
2 Kelly Rini Sayville NY 204 48 67 28:45 9:16/M
3 Erin McCoy Lake Grove NY 126 46 77 29:23 9:29/M
4 Caroline Costanza Stony Brook NY 73 45 78 30:00 9:41/M
5 Ann Marie Hassett Coram NY 203 48 81 30:34 9:52/M
6 Melissa Tommasino-Storz East Setauket NY 178 46 87 31:34 10:11/M
7 Deana Tietjen Mount Sinai NY 177 46 99 33:58 10:57/M
8 Rachel Fernandez Port Jefferson NY 87 45 127 52:57 17:05/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Roxanne Brockner Mount Sinai NY 201 51 32 24:53 8:02/M
2 Mary Kroebel Islandia NY 206 53 35 25:19 8:10/M
3 Nicole Sampson East Setauket NY 158 51 59 27:40 8:55/M
4 Janice Magee Sound Beach NY 122 52 66 28:32 9:12/M
5 Beth Oliver Smithtown NY 218 51 82 30:49 9:56/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jo Ann Schiesser Albertson NY 162 55 97 33:00 10:39/M
2 Jenny Martinsen Miller Place NY 125 56 108 35:35 11:29/M
3 Margaret Annunziato Smithtown NY 39 55 120 39:06 12:37/M
4 Denise Saggio Stony Brook NY 155 56 133 57:38 18:35/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ellen Ohliger Rocky Point NY 139 63 105 34:32 11:08/M
2 Linda Simon Jericho NY 169 63 118 38:49 12:31/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gail Hoefener East Setauket NY 98 66 122 44:24 14:19/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tom Holowka East Setauket NY 100 31 1 17:08 5:32/M
2 Andrew Araneo Stony Brook NY 207 13 2 19:35 6:19/M
3 Michael Roseman East Setauket NY 154 37 3 20:18 6:33/M
Top

Male 14 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Unknown Partic. 227 227 11 5 20:51 6:44/M
2 Brian Liebowitz East Setauket NY 114 11 7 21:12 6:50/M
3 George Austin Stony Brook NY 44 10 14 22:19 7:12/M
4 Rowan Dunn Stony Brook NY 82 10 34 25:06 8:06/M
5 Ryan Conety Farmingville NY 71 11 106 34:48 11:14/M
6 Hayden Camarda Port Jefferson NY 60 12 132 57:13 18:27/M
7 Vincent Saggio Stony Brook NY 156 11 135 1:02:18 20:06/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sean Amato Stony Brook NY 230 18 9 21:34 6:57/M
2 Michael Bogush East Setauket NY 199 18 22 23:32 7:35/M
3 K.J. Cobb East Setauket NY 66 15 89 31:51 10:16/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Juan Hernandez East Setauket NY 95 22 6 20:59 6:46/M
2 Jeffrey Bohn East Setauket NY 198 22 11 22:05 7:07/M
3 Edward Carey Centereach NY 61 24 18 22:52 7:23/M
4 Daniel Lee East Setauket NY 208 23 28 24:13 7:49/M
5 Zach Zanone Stony Brook NY 195 23 33 24:59 8:04/M
6 Constantine Spentzos Port Jefferson NY 212 22 49 26:45 8:38/M
7 Max Gersh Selden NY 209 23 93 32:26 10:28/M
8 Andrew Lampert Selden NY 210 24 113 36:24 11:45/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bennett Weensler Port Jefferson Stati NY 224 27 12 22:06 7:08/M
2 Adrian Fischl Port Jefferson NY 222 29 17 22:43 7:20/M
3 Alex Barbieri East Setauket NY 45 25 19 22:56 7:24/M
4 Matthew Farrell East Setauket NY 85 25 37 25:29 8:13/M
5 Zhimin Liu Stony Brook NY 115 29 65 28:30 9:12/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sergiy Nazarenko Ronkonkoma NY 135 30 30 24:30 7:54/M
2 Lukas Argyros Hauppauge NY 42 31 64 28:26 9:10/M
3 Andrew Kutchma East Setauket NY 109 30 100 33:58 10:57/M
4 Allyson Konczynin East Setauket NY 108 30 101 34:01 10:58/M
5 Michael Weissman Coram NY 188 30 114 36:51 11:53/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Dawber East Setauket NY 200 38 10 21:54 7:04/M
2 Adam Shotland Port Jefferson Stati NY 167 39 38 25:30 8:14/M
3 Martin Szatran Mount Sinai NY 220 37 44 26:20 8:30/M
4 Mike Wisniewski North Babylon NY 205 37 58 27:37 8:55/M
5 William Pohmer Centereach NY 145 36 76 29:22 9:28/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stephen Probst Stony Brook NY 146 42 21 23:27 7:34/M
2 Timothy Carey Port Jefferson NY 62 40 23 23:36 7:37/M
3 Matt Dunn Stony Brook NY 83 44 43 26:16 8:28/M
4 Michael Kearns Bay Shore NY 106 41 54 27:17 8:48/M
5 Sean Argyros East Setauket NY 41 40 63 28:26 9:10/M
6 Sean Conety Farmingville NY 70 41 129 55:35 17:56/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mike Vulpis Wading River NY 228 49 20 23:03 7:26/M
2 Christopher Hahn East Setauket NY 202 45 24 23:54 7:43/M
3 Timothy Austin Stony Brook NY 43 49 36 25:27 8:13/M
4 Frank McCoy Lake Grove NY 127 46 39 25:32 8:14/M
5 Fred Martinek Patchogue NY 124 48 45 26:20 8:30/M
6 Michael Bartell Port Jefferson Stati NY 46 49 46 26:23 8:31/M
7 Todd O'Connell Hauppauge NY 226 49 72 28:58 9:21/M
8 Rich Flynn East Setauket NY 88 47 85 31:19 10:06/M
9 Jay Kahn Port Jefferson NY 104 46 92 32:21 10:26/M
10 Kevin Hassett Coram NY 93 49 103 34:08 11:01/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christopher Vachris East Setauket NY 183 53 16 22:23 7:13/M
2 Michael Amato Stony Brook NY 229 50 83 30:52 9:57/M
3 Christian DiPalermo Mount Sinai NY 78 50 98 33:04 10:40/M
4 Brian Storz East Setauket NY 173 51 130 55:50 18:01/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dale Drueckhammer Centereach NY 81 56 4 20:50 6:43/M
2 Eric Dooryhee Manorville NY 79 55 15 22:23 7:13/M
3 Donald Mac Kay Shoreham NY 119 57 27 23:59 7:44/M
4 Peter Tonge East Setauket NY 180 55 41 25:52 8:21/M
5 Harry Baumann Shirley NY 47 58 42 25:54 8:21/M
6 Dominick Logiudice Patchogue NY 117 59 51 26:46 8:38/M
7 Chuck Van Houten Stony Brook NY 184 55 53 27:10 8:46/M
8 Paul Molano East Setauket NY 132 58 60 27:41 8:56/M
9 Rob Spagnoli Stony Brook NY 216 55 91 32:03 10:20/M
10 Michael Reilly Merrick NY 150 55 119 38:51 12:32/M
11 Joseph Ahearn Farmingville NY 37 59 124 46:22 14:57/M
12 Joseph Camarda Port Jefferson NY 59 56 131 56:07 18:06/M
13 Joseph Saggio Stony Brook NY 157 56 134 57:46 18:38/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Paul Casciano Stony Brook NY 63 64 102 34:08 11:01/M
2 Jeffrey Weissman Centereach NY 187 62 115 38:38 12:28/M
3 John Whalen Centereach NY 191 62 128 55:33 17:55/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Neverka Bellmore NY 136 67 13 22:14 7:10/M
2 Ken O'Donnell Stony Brook NY 138 66 62 27:49 8:58/M
3 Steve Rogers Pittsfield MA 153 65 71 28:55 9:20/M
4 Joseph Mitola Deer Park NY 131 67 117 38:46 12:30/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joseph Lazzaro Ridge NY 111 71 29 24:14 7:49/M
2 Richard Hoefener East Setauket NY 99 70 61 27:41 8:56/M
3 Lewis Thornton Medford NY 176 74 80 30:26 9:49/M
Top

Male 75 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Floyd Thornton Ronkonkoma NY 175 78 90 31:54 10:17/M