2017 North Patchogue Fire Department 5K

Age Group Results

October 21, 2017


Just - In - Time - Racing


Men: Top Finishers 0-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: Top Finishers 0-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

5K

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Meghan Serravite Glen Cove NY 303 45 10 21:56.1 7:05/M
2 Kimberly Bruno Holbrook NY 272 28 11 21:59.8 7:05/M
3 Jodi Brodsky Atlantic Beach 270 62 14 23:31.4 7:35/M
Top

Female 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Caden Smith Medford NY 305 9 64 39:20.3 12:41/M
Top

Female 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Meredith Beringer Farmingdale NY 267 15 48 32:38.7 10:32/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katie Jokipil 321 28 15 23:58.4 7:44/M
2 Lauren Boyle Port Jefferson NY 269 26 16 24:18.2 7:50/M
3 Shannon Honce 322 28 41 30:29.3 9:50/M
4 Rebecca MacKay 333 23 43 30:46.5 9:55/M
5 Meghan Gee Bohemia NY 281 20 52 33:52.5 10:55/M
6 Kerry Santina Franklin Square NY 301 29 59 35:56.6 11:35/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alicia Mehl Ronkonkoma NY 291 36 22 26:08.9 8:26/M
2 Ashley Patterson 334 34 28 27:41.8 8:56/M
3 Natalia Londono Farmingville NY 288 32 35 29:28.0 9:30/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Davis Patchogue NY 276 46 21 25:53.4 8:21/M
2 Lynda Maniscalco 313 40 23 26:11.4 8:27/M
3 Elizabeth Scheiner Hoppe 325 41 25 26:47.8 8:38/M
4 Nicole Oakley Centereach NY 294 44 27 27:27.5 8:51/M
5 Kim POLITE Coram NY 298 46 30 27:43.3 8:56/M
6 laura swasey Sayville NY 309 47 32 27:59.4 9:02/M
7 Ruth MacKay 332 48 33 28:27.6 9:11/M
8 Elizabeth Dachel Nesconset NY 275 46 34 28:43.3 9:16/M
9 Lisa Giarnello 316 40 37 29:47.8 9:36/M
10 Jaimie Arnesen Sound Beach NY 264 47 44 30:57.4 9:59/M
11 Jennifer Tabachnick Holtsville NY 310 44 51 33:51.6 10:55/M
12 Rebecca McDonald Nesconset NY 290 49 53 33:55.5 10:56/M
13 colleen sanchez Medford NY 299 49 55 34:00.6 10:58/M
14 Erica Mangan Ronkonkoma NY 289 47 60 36:17.5 11:42/M
15 Deborah Curtis Medford NY 274 44 66 42:24.9 13:41/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Beth Bode 329 51 65 40:14.0 12:59/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Denise Siebert 315 62 24 26:19.6 8:29/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Herbert Smithtown NY 284 20 1 15:48.2 5:06/M
2 Jose Ulloa 337 35 2 18:49.5 6:04/M
3 Ronald Doslcoez Jr 327 27 3 18:56.0 6:06/M
Top

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jimmy Gillen 320 8 63 38:01.5 12:16/M
2 Riley Smith Medford NY 306 10 67 42:26.4 13:41/M
Top

Male 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joseph DeRosa 312 14 6 20:51.3 6:44/M
2 Jacob DeRosa 307 17 19 25:40.6 8:17/M
3 logan Beringer Farmingdale NY 265 13 26 27:09.9 8:45/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael DiMotsis 331 25 45 31:07.1 10:02/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jared Whalen 336 32 4 19:49.5 6:24/M
2 Anthony Serravite 304 34 5 20:07.5 6:29/M
3 Jon Toro 335 31 7 21:03.7 6:47/M
4 John Borrelli Patchogue NY 268 30 38 29:58.7 9:40/M
5 Eric Fried 328 35 42 30:45.6 9:55/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eric Oakley Centereach NY 293 43 8 21:21.9 6:53/M
2 Michael Minerva 318 46 9 21:41.8 7:00/M
3 James Beringer Farmingdale NY 266 43 20 25:48.8 8:19/M
4 Rick Hoppe 324 44 46 31:56.4 10:18/M
5 James Gillen 319 47 62 38:00.5 12:15/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Paul Bode 330 52 12 22:57.0 7:24/M
2 richard poccia Patchogue NY 297 50 36 29:33.1 9:32/M
3 Keith Grigoletto East Setauket NY 283 57 39 30:04.0 9:42/M
4 JERRY OSULLIVAN Farmingdale NY 295 52 40 30:20.7 9:47/M
5 joseph gomes Rocky Point NY 282 50 49 33:23.8 10:46/M
6 Michael Kaufmann Patchogue NY 287 58 50 33:36.5 10:50/M
7 Ricardo sanchez Medford NY 300 50 54 33:59.6 10:58/M
8 James Dowd Medford NY 279 59 57 35:07.3 11:20/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chuck Otto 314 61 13 22:58.1 7:25/M
2 Robert Otto Holbrook NY 296 65 17 24:24.0 7:52/M
3 Alex Andrews 317 60 31 27:52.9 8:59/M
4 Richard Brodsky Atlantic Beach 271 65 47 32:29.6 10:29/M
Top

Male 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maury Dean 326 74 18 24:42.5 7:58/M
2 Michael Jezewski Centereach NY 286 70 29 27:42.4 8:56/M
3 Rolf Sternglanz Stony Brook NY 308 78 58 35:33.4 11:28/M
4 David Bynum 323 77 61 36:38.2 11:49/M
Top

Male 80 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 steven fuchs Stony Brook NY 280 80 56 34:18.0 11:04/M