2017 Hampton Youth Triathlon

Age Group Results

July 20, 2017


Just - In - Time - Racing


Division 1 Men: Top Finishers 13-99
Division 1 Women: Top Finishers 13-99
Division 2 Men: Top Finishers 12-12
Division 2 Women: Top Finishers 12-12
Division 3 Men: Top Finishers 0-11
Division 3 Women: Top Finishers 0-11

Division 1

Top

Female Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bella Tarbet 148 14 3 43:35.49 43:35.49
2 Hadley Clayton 30 15 4 44:45.51 44:45.51
3 Victoria Grosskoff 166 13 5 44:46.66 44:46.66
Top

Female 13 and Over

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Caelan Clayton 31 13 6 44:53.63 44:53.63
2 Olivia Duca 161 14 8 46:00.00 46:00.00
3 Dasha Leus 158 14 9 47:23.38 47:23.38
4 Fiona Neville 168 15 11 49:50.13 49:50.13
5 Olivia Ebenstein 165 14 12 50:04.50 50:04.50
6 Lizzie Neville 167 13 13 50:54.33 50:54.33
7 Kelly Logan 69 14 14 53:00.00 53:00.00
8 Alexis Cornachio 160 15 15 55:13.28 55:13.28
9 Kira Grossman 48 14 16 55:48.40 55:48.40
10 Ericka Bueno 14 13 18 1:02:01.51 1:02:01.51
11 River Ross 110 13 19 1:05:41.71 1:05:41.71
12 Maria Toaquiza 129 14 20 1:06:55.92 1:06:55.92
13 Sarah Spanburgh 122 13 22 1:08:42.66 1:08:42.66
14 Stephanie Sharpelletti 118 13 23 1:08:45.92 1:08:45.92
15 Serenity McCoy 83 13 24 1:09:46.65 1:09:46.65
16 Rosa Perez 98 13 25 1:09:58.12 1:09:58.12
17 Alexandra Clougher 32 13 26 1:10:09.67 1:10:09.67
18 Tiffany Farez 38 13 27 1:13:01.13 1:13:01.13
19 Abby Hallock 49 14 28 1:16:10.74 1:16:10.74
20 Juliana Basile 107 13 29 1:17:43.88 1:17:43.88
21 Alyse Chapman 23 13 31 1:19:23.89 1:19:23.89
22 Kaitlyn Chepak 27 13 32 1:25:57.45 1:25:57.45
23 Juliana Lester 64 13 33 1:28:15.96 1:28:15.96
24 Serenity Moore 90 13 34 1:36:33.67 1:36:33.67
Top

Male Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tyler Pawlowski 146 14 1 35:19.60 35:19.60
2 Kal Lewis 66 15 2 41:47.87 41:47.87
3 Zachary Lam 155 15 7 44:56.30 44:56.30
Top

Male 13 and Over

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Patrick Tuohy 145 13 10 49:05.38 49:05.38
2 Jake Watson 135 14 17 59:59.40 59:59.40
3 Frank Seaman 115 13 21 1:08:10.00 1:08:10.00
4 Joshua Lester 164 14 30 1:19:11.94 1:19:11.94
 

Division 2

Top

Female Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tahnie Sullivan 124 12 1 47:19.64 47:19.64
2 Daniella Chavez 24 12 2 49:13.62 49:13.62
3 Grace Flanagan 39 12 4 50:38.39 50:38.39
Top

Female Age 12

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mia Gangemi 41 12 5 53:31.51 53:31.51
2 Leslie Coria 34 12 6 55:22.26 55:22.26
3 Joselyn Oleas 95 12 7 55:30.65 55:30.65
4 Chloe Hincapie 53 12 8 56:33.64 56:33.64
5 Sophia Beech 6 12 9 56:57.55 56:57.55
6 Allison Rishel 106 12 10 57:01.17 57:01.17
7 Jackie Thulin 128 12 11 58:03.59 58:03.59
8 Nicole Valez 131 12 12 58:49.84 58:49.84
9 Tiffany Quizhpi 101 12 13 59:32.84 59:32.84
10 McKenzie Simons 120 12 14 59:34.79 59:34.79
11 Ella Miller 87 12 15 59:36.15 59:36.15
12 Karen Gonzalez 45 12 16 1:01:51.28 1:01:51.28
13 Anais Marin 75 12 17 1:01:58.82 1:01:58.82
14 Summer Stelling 123 12 18 1:02:35.27 1:02:35.27
15 Cornelia Segarra 117 12 19 1:02:36.90 1:02:36.90
16 Kiera Atwell 4 12 20 1:03:40.86 1:03:40.86
17 Sally Mannix 72 12 21 1:04:07.67 1:04:07.67
18 Mariana Carreno 20 12 22 1:04:22.66 1:04:22.66
19 Shannon Bartholomew 5 12 23 1:04:25.17 1:04:25.17
20 Paige Garvin 43 12 24 1:04:25.32 1:04:25.32
21 Taylor Whightman 137 12 25 1:04:26.92 1:04:26.92
22 Amy Orellana 96 12 26 1:05:15.77 1:05:15.77
23 Harley Duca 162 12 28 1:06:41.65 1:06:41.65
24 Sydney Proctor 100 12 29 1:06:41.84 1:06:41.84
25 Sophia Tucci 130 12 30 1:06:42.60 1:06:42.60
26 Anabella Adlah 1 12 31 1:06:49.80 1:06:49.80
27 Aniya Wright 141 12 32 1:08:46.45 1:08:46.45
28 Melody Koncelik 60 12 33 1:09:53.18 1:09:53.18
29 Larissa Marin 76 12 34 1:09:53.43 1:09:53.43
30 Niya Minardi 89 12 35 1:09:54.44 1:09:54.44
31 Natasha Chavez 25 12 36 1:09:57.16 1:09:57.16
32 Kiara Cheese 26 12 37 1:10:21.43 1:10:21.43
33 Madison Bistrian 11 12 38 1:10:53.93 1:10:53.93
34 Kayla Lester 65 12 39 1:10:55.81 1:10:55.81
35 Sophia Santiago 111 12 40 1:11:09.94 1:11:09.94
36 Zieeda Clarke 29 12 41 1:11:33.93 1:11:33.93
37 Brianna Calle 16 12 42 1:14:12.94 1:14:12.94
38 Mirian Meja 85 12 43 1:14:17.94 1:14:17.94
39 Brooke Willingham 169 12 44 1:15:38.14 1:15:38.14
40 Haley Cassero 21 12 45 1:15:43.48 1:15:43.48
41 Tina Waite 132 12 46 1:15:44.87 1:15:44.87
42 Caitlin McSweeney 84 12 47 1:17:19.39 1:17:19.39
43 Sierra Grant 47 12 48 1:17:32.10 1:17:32.10
44 Erin Waldron 134 12 49 1:21:47.19 1:21:47.19
45 Arissa Smith 121 12 50 1:26:15.70 1:26:15.70
Top

Male Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Nick Bibolov 9 12 3 50:10.85 50:10.85
2 Gabe Martin 79 12 27 1:06:29.36 1:06:29.36
Top

Male Age 12

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
  No Finishers
 

Division 3

Top

Female Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Andi Seaman 116 11 2 47:12.00 47:12.00
2 Dylan Cashin 149 10 3 50:10.40 50:10.40
3 Eleana Merola 86 11 6 54:19.15 54:19.15
Top

Female 11 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Adelie PIZENBERG 99 10 7 54:23.59 54:23.59
2 Gigi Lama 62 11 8 55:15.78 55:15.78
3 Melanie Chuya 28 11 9 55:27.11 55:27.11
4 Alyssa Scalia 113 11 10 56:17.91 56:17.91
5 Nashaly Penafiel 97 11 11 56:51.66 56:51.66
6 Ashley Weatherwax 136 11 13 1:00:17.67 1:00:17.67
7 Abigail Hillmas 52 11 14 1:02:30.00 1:02:30.00
8 Riley Roesel 109 11 15 1:04:27.54 1:04:27.54
9 Fin Goodale 46 11 16 1:04:32.41 1:04:32.41
10 Megan Walbrecker 133 11 17 1:06:09.67 1:06:09.67
11 Christina Alessandrini 2 11 18 1:06:16.68 1:06:16.68
12 Olivia Masone 80 11 19 1:07:59.78 1:07:59.78
13 Isabel Mulhern 91 11 20 1:08:55.19 1:08:55.19
14 Sofia Nagle 92 11 21 1:08:56.63 1:08:56.63
15 Chloe Shea 119 11 22 1:09:21.93 1:09:21.93
16 Jasmine Ramos 102 11 23 1:09:33.90 1:09:33.90
17 Chloe Resnick 152 10 24 1:11:37.43 1:11:37.43
18 Genevieve Roeloffs 108 11 25 1:13:57.65 1:13:57.65
19 Gabby Miller 88 11 26 1:13:58.46 1:13:58.46
20 Amiya Bennett 7 11 27 1:14:01.94 1:14:01.94
21 Zoe Richardson 104 11 28 1:14:10.69 1:14:10.69
22 Syrriah Bullock 15 11 29 1:32:33.66 1:32:33.66
23 Jasmine Reardon 103 11 30 1:33:12.12 1:33:12.12
Top

Male Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Anthony Scalia 112 11 1 44:46.88 44:46.88
2 Michael Lizzio 68 10 4 53:20.40 53:20.40
3 Elijah Lam 154 11 5 54:14.60 54:14.60
Top

Male 11 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Luke Tarbet 147 11 12 1:00:03.92 1:00:03.92