2018 The Bench 5K Run/Walk

Overall Finish List

May 12, 2018


Just - In - Time - Racing

5K

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time Pace
1 Tom Holowka East Setauket NY 2056 32 M 1 Top Fin 17:25.79 17:25.79 5:37/M
2 Brian Tackett Bronx NY 2248 27 M 2 Top Fin 18:41.22 18:41.22 6:02/M
3 Parker Irice Bohemia NY 2224 29 M 3 Top Fin 19:46.11 19:46.11 6:23/M
4 Michael Roseman East Setauket NY 2227 38 M 1 35-39 19:49.74 19:49.74 6:24/M
5 Robert Mosca Port Jefferson Stati NY 2116 31 M 1 30-34 20:33.86 20:33.86 6:38/M
6 Juan Hernandez Port Jefferson NY 2051 23 M 1 20-24 20:35.49 20:35.49 6:38/M
7 Michael Smalling Coram NY 2146 25 M 1 25-29 20:39.11 20:39.11 6:40/M
8 Chris Delmedico Commack NY 2233 51 M 1 50-54 20:41.36 20:41.36 6:40/M
9 Jonphilip McGill Interlaken NY 2237 25 M 2 25-29 20:47.31 20:47.31 6:42/M
10 John Vion East Setauket NY 2200 23 M 2 20-24 20:47.31 20:47.31 6:42/M
11 Allison Backer Wading River NY 2223 38 F 1 Top Fin 20:50.56 20:50.56 6:43/M
12 Amanda Probst Stony Brook NY 2129 11 F 2 Top Fin 21:03.57 21:03.57 6:47/M
13 Paul Miller Centereach NY 2111 46 M 1 45-49 21:13.97 21:13.97 6:51/M
14 Alison Briggs Commack NY 2240 20 F 3 Top Fin 21:32.45 21:32.45 6:57/M
15 Patrick Fleming West Sayville NY 2039 23 M 3 20-24 21:53.61 21:53.61 7:04/M
16 Marc Anderes Stony Brook NY 2005 52 M 2 50-54 22:08.47 22:08.47 7:08/M
17 Dmitri Tsybychev East Setauket NY 2157 43 M 1 40-44 22:27.32 22:27.32 7:15/M
18 Edward Carey Hawthorne NY 2019 25 M 3 25-29 22:36.12 22:36.12 7:17/M
19 Michael Fama West Islip NY 2035 26 M 4 25-29 22:39.79 22:39.79 7:18/M
20 George Austin Stony Brook NY 2007 11 M 1 0-14 22:42.37 22:42.37 7:19/M
21 Edward Thrawe Shirley NY 2234 59 M 1 55-59 22:44.27 22:44.27 7:20/M
22 Stephen Probst Stony Brook NY 2128 43 M 2 40-44 22:52.85 22:52.85 7:23/M
23 Don MacKay Shoreham NY 2099 57 M 2 55-59 23:19.87 23:19.87 7:31/M
24 Alex Barbieri East Setauket NY 2008 26 M 5 25-29 23:32.50 23:32.50 7:35/M
25 Guanghao Liu Stony Brook NY 2095 45 M 2 45-49 24:02.13 24:02.13 7:45/M
26 Demetre Kazaras East Setauket NY 2083 29 M 6 25-29 24:03.83 24:03.83 7:45/M
27 Douglas Butera Nesconset NY 2018 32 M 2 30-34 24:06.83 24:06.83 7:46/M
28 Tyler Marchese New York NY 2103 31 M 3 30-34 24:08.62 24:08.62 7:47/M
29 Mike Vulpis Islip Terrace NY 2251 50 M 3 50-54 24:10.59 24:10.59 7:48/M
30 Kevin Bullis Port Jefferson NY 2016 51 M 4 50-54 24:13.32 24:13.32 7:49/M
31 Morgan Bullis Port Jefferson NY 2017 13 F 1 0-14 24:14.35 24:14.35 7:49/M
32 Brandon DaSilva Centereach NY 2230 24 M 4 20-24 24:15.99 24:15.99 7:49/M
33 Ariel Nyfield New York NY 2120 24 F 1 20-24 24:18.37 24:18.37 7:50/M
34 Hristos Konstantinidis Port Jefferson NY 2253 53 M 5 50-54 24:34.12 24:34.12 7:55/M
35 Sergiy Nazarenko Ronkonkoma NY 2118 31 M 4 30-34 24:35.89 24:35.89 7:56/M
36 Dennis Lestrange Saint James NY 2090 57 M 3 55-59 24:39.36 24:39.36 7:57/M
37 Joseph Brida Miller Place NY 2225 66 M 1 65-69 24:42.27 24:42.27 7:58/M
38 Peter Tonge East Setauket NY 2155 56 M 4 55-59 24:43.61 24:43.61 7:58/M
39 Gregory Velazquez Hauppauge NY 2161 30 M 5 30-34 24:47.64 24:47.64 8:00/M
40 Eszter Boros Stony Brook NY 2012 33 F 1 30-34 24:57.40 24:57.40 8:03/M
41 Jim Russo Mount Sinai NY 2138 46 M 3 45-49 25:05.14 25:05.14 8:05/M
42 Blanca Reyes Bay Shore NY 2134 38 F 1 35-39 25:11.49 25:11.49 8:07/M
43 Madison Cole Port Jefferson Stati NY 2029 11 F 2 0-14 25:15.13 25:15.13 8:09/M
44 Grace Miller Centereach NY 2112 13 F 3 0-14 25:21.39 25:21.39 8:11/M
45 Erin McCoy Lake Grove NY 2108 47 F 1 45-49 25:42.97 25:42.97 8:17/M
46 Jan Isaac Ortega Valley Cottage NY 2123 23 M 5 20-24 25:57.63 25:57.63 8:22/M
47 Alexander Ellison East Setauket NY 2034 26 M 7 25-29 25:59.38 25:59.38 8:23/M
48 Frank McCoy Lake Grove NY 2109 47 M 4 45-49 26:04.54 26:04.54 8:25/M
49 Kristofer Isaksen East Setauket NY 2229 28 M 8 25-29 26:05.13 26:05.13 8:25/M
50 Eileen Cole Port Jefferson Stati NY 2028 40 F 1 40-44 26:09.20 26:09.20 8:26/M
51 Michael Albanese Port Jefferson Stati NY 2003 29 M 9 25-29 26:09.39 26:09.39 8:26/M
52 Dennis Lestrange Saint James NY 2091 23 M 6 20-24 26:10.84 26:10.84 8:26/M
53 Nicole Sampson East Setauket NY 2139 52 F 1 50-54 26:17.88 26:17.88 8:29/M
54 Mike Wisniewski North Babylon NY 2169 37 M 2 35-39 26:29.13 26:29.13 8:33/M
55 Scott Gelbec Port Jefferson Stati NY 2236 38 M 3 35-39 26:31.78 26:31.78 8:33/M
56 Dan Hickey Stony Brook NY 2053 32 M 6 30-34 26:39.88 26:39.88 8:36/M
57 Natalie Mackow East Setauket NY 2100 28 F 1 25-29 26:48.38 26:48.38 8:39/M
58 Tim Beirne Stony Brook NY 2010 30 M 7 30-34 26:50.50 26:50.50 8:39/M
59 Allison Marchese New York NY 2102 32 F 2 30-34 26:52.79 26:52.79 8:40/M
60 Silvia Ghinassi Port Jefferson Stati NY 2042 28 F 2 25-29 26:54.98 26:54.98 8:41/M
61 Terence Thomas Oakdale NY 2153 21 M 7 20-24 27:09.84 27:09.84 8:45/M
62 David Glatzerman Bay Shore NY 2043 62 M 1 60-64 27:28.55 27:28.55 8:52/M
63 Erin Sharkey Rocky Point NY 2144 37 F 2 35-39 27:33.13 27:33.13 8:53/M
64 Dominick Logiudice Patchogue NY 2097 60 M 2 60-64 27:36.86 27:36.86 8:54/M
65 Anthony Andreach Stony Brook NY 2232 33 M 8 30-34 27:49.89 27:49.89 8:58/M
66 Stephen Bove Port Jefferson Stati NY 2013 26 M 10 25-29 27:53.90 27:53.90 9:00/M
67 Jami Hickey Stony Brook NY 2052 32 F 3 30-34 27:54.14 27:54.14 9:00/M
68 Alyssa Strong Selden NY 2149 24 F 2 20-24 27:55.57 27:55.57 9:00/M
69 Kristin Rogers East Greenbush NY 2136 33 F 4 30-34 28:00.63 28:00.63 9:02/M
70 Richard Hoefener East Setauket NY 2055 71 M 1 70-74 28:11.58 28:11.58 9:05/M
71 Paul Molano East Setauket NY 2114 59 M 5 55-59 28:14.69 28:14.69 9:06/M
72 Michael Paik Bayside NY 2124 46 M 5 45-49 28:17.65 28:17.65 9:07/M
73 Amy Maskell Patchogue NY 2107 28 F 3 25-29 28:19.90 28:19.90 9:08/M
74 Erik Kopping Port Jefferson NY 2086 27 M 11 25-29 28:28.90 28:28.90 9:11/M
75 Katie Glover Port Jefferson NY 2045 28 F 4 25-29 28:29.31 28:29.31 9:11/M
76 Thomas Silhan Ronkonkoma NY 2205 50 M 6 50-54 28:29.71 28:29.71 9:11/M
77 Danielle Turner Sayville NY 2158 33 F 5 30-34 28:29.90 28:29.90 9:11/M
78 Alex Price East Setauket NY 2244 36 M 4 35-39 28:34.60 28:34.60 9:13/M
79 Erik Isaksen East Setauket NY 2231 28 M 12 25-29 28:39.99 28:39.99 9:15/M
80 Samuel Taube East Setauket NY 2151 71 M 2 70-74 28:45.72 28:45.72 9:16/M
81 Kirt Vovou Bethpage NY 2164 51 M 7 50-54 28:46.18 28:46.18 9:17/M
82 Melanie Chiu East Setauket NY 2023 33 F 6 30-34 28:46.40 28:46.40 9:17/M
83 Jae-Sook PARK East Setauket NY 2126 44 F 2 40-44 28:50.90 28:50.90 9:18/M
84 John Bracken Mount Sinai NY 2014 51 M 8 50-54 28:52.64 28:52.64 9:19/M
85 Marty Fox East Setauket NY 2040 64 M 3 60-64 28:53.64 28:53.64 9:19/M
86 Emily Preuss East Setauket NY 2246 29 F 5 25-29 29:00.62 29:00.62 9:21/M
87 Lauren Williams Lake Grove NY 2247 23 F 3 20-24 29:01.38 29:01.38 9:22/M
88 Julie Anne Gemmill East Setauket NY 2226 34 F 7 30-34 29:14.14 29:14.14 9:26/M
89 K.J. Cobb East Setauket NY 2025 16 M 1 15-19 29:29.13 29:29.13 9:31/M
90 Laura Beirne Stony Brook NY 2009 31 F 8 30-34 29:31.91 29:31.91 9:31/M
91 Glenn Denzler West Islip NY 2031 56 M 6 55-59 30:03.60 30:03.60 9:42/M
92 Jack Shapiro Miller Place NY 2143 47 M 6 45-49 30:14.14 30:14.14 9:45/M
93 Lon Cohen Mount Sinai NY 2026 47 M 7 45-49 30:29.24 30:29.24 9:50/M
94 Alejandro Maldonado Commack NY 2101 23 M 8 20-24 30:30.66 30:30.66 9:50/M
95 Linda-Marie Lavenburg Stony Brook NY 2089 31 F 9 30-34 30:31.51 30:31.51 9:51/M
96 Annabelle Jones Port Jefferson NY 2252 25 F 6 25-29 30:31.86 30:31.86 9:51/M
97 Aubrey Blanthorn Stony Brook NY 2203 18 F 1 15-19 30:33.64 30:33.64 9:51/M
98 Glenn Edlund Mount Sinai NY 2221 49 M 8 45-49 30:37.65 30:37.65 9:53/M
99 Michael Jezewski Centereach NY 2059 71 M 3 70-74 30:41.15 30:41.15 9:54/M
100 Lewis Thornton Medford NY 2245 75 M 1 75-99 30:45.50 30:45.50 9:55/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time Pace
101 Susan Williamson Miller Place NY 2168 57 F 1 55-59 30:49.89 30:49.89 9:56/M
102 Bryan Sutherland Little Neck NY 2150 28 M 13 25-29 30:51.80 30:51.80 9:57/M
103 Rebecca Arent Little Neck NY 2006 24 F 4 20-24 30:52.66 30:52.66 9:57/M
104 Meghan Molano East Setauket NY 2238 27 F 7 25-29 30:57.89 30:57.89 9:59/M
105 Janice Magee Sound Beach NY 2235 53 F 2 50-54 31:05.39 31:05.39 10:02/M
106 Philip Kuo East Setauket NY 2239 51 M 9 50-54 31:10.89 31:10.89 10:03/M
107 Katrina Udle Stony Brook NY 2159 23 F 5 20-24 31:15.14 31:15.14 10:05/M
108 David Striffler Stony Brook NY 2148 32 M 9 30-34 31:15.61 31:15.61 10:05/M
109 Cynthia Cervoni Franklin Square NY 2022 30 F 10 30-34 31:17.63 31:17.63 10:05/M
110 Jack Scott Franklin Square NY 2141 30 M 10 30-34 31:18.40 31:18.40 10:06/M
111 Susan Glatzerman Bay Shore NY 2044 59 F 2 55-59 31:20.49 31:20.49 10:06/M
112 Lisa Smith San Diego CA 2220 30 F 11 30-34 31:25.14 31:25.14 10:08/M
113 Maureen Finnegan Miller Place NY 2037 50 F 3 50-54 31:29.60 31:29.60 10:09/M
114 Ashley Boltrck East Setauket NY 2202 30 F 12 30-34 31:39.39 31:39.39 10:13/M
115 Vincent LoCicero Port Jefferson NY 2096 74 M 4 70-74 31:40.82 31:40.82 10:13/M
116 Karen You Hawthorne NY 2171 26 F 8 25-29 31:45.90 31:45.90 10:15/M
117 Maureen Burke Port Jefferson NY 2250 58 F 3 55-59 32:16.81 32:16.81 10:25/M
118 Deana Tietjen Mount Sinai NY 2154 47 F 2 45-49 32:21.90 32:21.90 10:26/M
119 MaryJo Allegra Stony Brook NY 2004 36 F 3 35-39 33:06.61 33:06.61 10:41/M
120 Keira Citera05 Port Jefferson NY 2024 45 F 3 45-49 33:26.40 33:26.40 10:47/M
121 Jim Burke Port Jefferson NY 2249 58 M 7 55-59 33:28.40 33:28.40 10:48/M
122 Regina Cohen Mount Sinai NY 2027 40 F 3 40-44 33:32.28 33:32.28 10:49/M
123 Ryan Conety Farmingville NY 2030 12 M 2 0-14 33:42.58 33:42.58 10:52/M
124 Sarah Roth West Islip NY 2137 29 F 9 25-29 33:52.40 33:52.40 10:55/M
125 Allyson Konczynin East Setauket NY 2085 31 F 13 30-34 33:54.91 33:54.91 10:56/M
126 Jenna Spenard Huntington Station NY 2147 32 F 14 30-34 33:58.39 33:58.39 10:57/M
127 Julie DiNunzio Mount Sinai NY 2032 29 F 10 25-29 33:59.90 33:59.90 10:58/M
128 Jessica Martin Huntington NY 2104 43 F 4 40-44 34:02.42 34:02.42 10:59/M
129 Erica Domino New York NY 2033 25 F 11 25-29 34:09.61 34:09.61 11:01/M
130 Megan Gumersell East Setauket NY 2047 24 F 6 20-24 34:09.82 34:09.82 11:01/M
131 Donna Tortorici Mount Sinai NY 2156 57 F 4 55-59 34:13.86 34:13.86 11:02/M
132 Paul Casciano Stony Brook NY 2021 65 M 2 65-69 34:15.65 34:15.65 11:03/M
133 Liz Ohliger Wading River NY 2122 37 F 4 35-39 34:16.94 34:16.94 11:03/M
134 Ken Carmel Ronkonkoma NY 2020 57 M 8 55-59 34:25.65 34:25.65 11:06/M
135 Bob Isaksen East Setauket NY 2228 58 M 9 55-59 34:47.41 34:47.41 11:13/M
136 Suzanne Fleming West Sayville NY 2038 50 F 4 50-54 35:23.66 35:23.66 11:25/M
137 Patricia Fama West Islip NY 2036 56 F 5 55-59 35:24.95 35:24.95 11:25/M
138 Ellen Ohliger Rocky Point NY 2121 64 F 1 60-64 35:27.90 35:27.90 11:26/M
139 Robert Mudzinski Wading River NY 2117 44 M 3 40-44 36:13.52 36:13.52 11:41/M
140 Gisselle Medina Lake Grove NY 2222 40 F 5 40-44 36:21.54 36:21.54 11:44/M
141 John Lauro Farmingville NY 2088 28 M 14 25-29 36:53.37 36:53.37 11:54/M
142 Schuyler Withington Lake Grove NY 2170 20 F 7 20-24 37:30.37 37:30.37 12:06/M
143 Jessie Huang Stony Brook NY 2057 24 F 8 20-24 37:31.60 37:31.60 12:06/M
144 Erin Moloney East Quogue NY 2115 21 F 9 20-24 37:31.67 37:31.67 12:06/M
145 Maya Vishnia East Setauket NY 2163 18 F 2 15-19 37:32.80 37:32.80 12:06/M
146 Linda Simon Jericho NY 2145 64 F 2 60-64 37:44.41 37:44.41 12:10/M
147 Gregory Kelly Hauppauge NY 2242 54 M 10 50-54 37:46.84 37:46.84 12:11/M
148 Anthony Velazquez Hauppauge NY 2160 59 M 10 55-59 38:26.17 38:26.17 12:24/M
149 Laura Lindenfeld East Setauket NY 2094 53 F 5 50-54 38:37.74 38:37.74 12:27/M
150 Shu-chun Liao Hauppauge NY 2093 44 F 6 40-44 38:42.33 38:42.33 12:29/M
151 Sha Sha Great Neck NY 2142 25 F 12 25-29 39:14.64 39:14.64 12:39/M
152 Margie Scarfogliero Miller Place NY 2241 47 F 4 45-49 39:24.15 39:24.15 12:43/M
153 Joseph Mitola Deer Park NY 2113 68 M 3 65-69 40:17.17 40:17.17 13:00/M
154 Sarah Justvig Garden City NY 2081 26 F 13 25-29 40:24.42 40:24.42 13:02/M
155 Siri Kommareddy Centereach NY 2084 24 F 10 20-24 40:29.41 40:29.41 13:04/M
156 Victoria Pinto-Nais Miller Place NY 2201 44 F 7 40-44 40:50.14 40:50.14 13:10/M
157 Mallika Lal Centereach NY 2087 23 F 11 20-24 40:53.17 40:53.17 13:11/M
158 Jenny Martinsen Miller Place NY 2106 57 F 6 55-59 43:17.68 43:17.68 13:58/M
159 Debra Scarfogliero East Setauket NY 2140 53 F 6 50-54 43:18.14 43:18.14 13:58/M
160 Drew Verano Port Jefferson NY 2204 52 M 11 50-54 44:18.58 44:18.58 14:17/M
161 Gail Hoefener East Setauket NY 2054 67 F 1 65-69 45:52.18 45:52.18 14:48/M
162 Kathleen Reisman Miller Place NY 2133 48 F 5 45-49 47:28.94 47:28.94 15:19/M
163 Samuel Harwayne-Hymes East Setauket NY 2049 9 M 3 0-14 48:10.94 48:10.94 15:32/M
164 Saul Hymes East Setauket NY 2058 38 M 5 35-39 48:17.99 48:17.99 15:35/M
165 Connie Reilly199 Merrick NY 2132 26 F 14 25-29 49:09.94 49:09.94 15:51/M
166 Michael Reilly Merrick NY 2131 56 M 11 55-59 49:13.94 49:13.94 15:53/M
167 Joseph Ahearn Farmingville NY 2001 60 M 4 60-64 49:45.94 49:45.94 16:03/M
168 Ilana Harwayne-Gidansky East Setauket NY 2048 38 F 5 35-39 52:00.21 52:00.21 16:46/M
169 John Gambarelli Huntington NY 2041 62 M 5 60-64 53:06.34 53:06.34 17:08/M
170 Hattie Ramsay New Hyde Park NY 2219 68 F 2 65-69 54:22.21 54:22.21 17:32/M
171 Susan Ahearn Farmingville NY 2002 61 F 3 60-64 1:01:57.70 1:01:57.70 19:59/M
172 Cathy Whalen Centereach NY 2166 56 F 7 55-59 1:02:05.98 1:02:05.98 20:02/M