2018 The Bench 5K Run/Walk

Age Group Results

May 12, 2018


Just - In - Time - Racing


Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Allison Backer Wading River NY 2223 38 11 20:50.56 20:50.56 6:43/M
2 Amanda Probst Stony Brook NY 2129 11 12 21:03.57 21:03.57 6:47/M
3 Alison Briggs Commack NY 2240 20 14 21:32.45 21:32.45 6:57/M
Top

Female 14 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Morgan Bullis Port Jefferson NY 2017 13 31 24:14.35 24:14.35 7:49/M
2 Madison Cole Port Jefferson Stati NY 2029 11 43 25:15.13 25:15.13 8:09/M
3 Grace Miller Centereach NY 2112 13 44 25:21.39 25:21.39 8:11/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Aubrey Blanthorn Stony Brook NY 2203 18 97 30:33.64 30:33.64 9:51/M
2 Maya Vishnia East Setauket NY 2163 18 145 37:32.80 37:32.80 12:06/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ariel Nyfield New York NY 2120 24 33 24:18.37 24:18.37 7:50/M
2 Alyssa Strong Selden NY 2149 24 68 27:55.57 27:55.57 9:00/M
3 Lauren Williams Lake Grove NY 2247 23 87 29:01.38 29:01.38 9:22/M
4 Rebecca Arent Little Neck NY 2006 24 103 30:52.66 30:52.66 9:57/M
5 Katrina Udle Stony Brook NY 2159 23 107 31:15.14 31:15.14 10:05/M
6 Megan Gumersell East Setauket NY 2047 24 130 34:09.82 34:09.82 11:01/M
7 Schuyler Withington Lake Grove NY 2170 20 142 37:30.37 37:30.37 12:06/M
8 Jessie Huang Stony Brook NY 2057 24 143 37:31.60 37:31.60 12:06/M
9 Erin Moloney East Quogue NY 2115 21 144 37:31.67 37:31.67 12:06/M
10 Siri Kommareddy Centereach NY 2084 24 155 40:29.41 40:29.41 13:04/M
11 Mallika Lal Centereach NY 2087 23 157 40:53.17 40:53.17 13:11/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Natalie Mackow East Setauket NY 2100 28 57 26:48.38 26:48.38 8:39/M
2 Silvia Ghinassi Port Jefferson Stati NY 2042 28 60 26:54.98 26:54.98 8:41/M
3 Amy Maskell Patchogue NY 2107 28 73 28:19.90 28:19.90 9:08/M
4 Katie Glover Port Jefferson NY 2045 28 75 28:29.31 28:29.31 9:11/M
5 Emily Preuss East Setauket NY 2246 29 86 29:00.62 29:00.62 9:21/M
6 Annabelle Jones Port Jefferson NY 2252 25 96 30:31.86 30:31.86 9:51/M
7 Meghan Molano East Setauket NY 2238 27 104 30:57.89 30:57.89 9:59/M
8 Karen You Hawthorne NY 2171 26 116 31:45.90 31:45.90 10:15/M
9 Sarah Roth West Islip NY 2137 29 124 33:52.40 33:52.40 10:55/M
10 Julie DiNunzio Mount Sinai NY 2032 29 127 33:59.90 33:59.90 10:58/M
11 Erica Domino New York NY 2033 25 129 34:09.61 34:09.61 11:01/M
12 Sha Sha Great Neck NY 2142 25 151 39:14.64 39:14.64 12:39/M
13 Sarah Justvig Garden City NY 2081 26 154 40:24.42 40:24.42 13:02/M
14 Connie Reilly199 Merrick NY 2132 26 165 49:09.94 49:09.94 15:51/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Eszter Boros Stony Brook NY 2012 33 40 24:57.40 24:57.40 8:03/M
2 Allison Marchese New York NY 2102 32 59 26:52.79 26:52.79 8:40/M
3 Jami Hickey Stony Brook NY 2052 32 67 27:54.14 27:54.14 9:00/M
4 Kristin Rogers East Greenbush NY 2136 33 69 28:00.63 28:00.63 9:02/M
5 Danielle Turner Sayville NY 2158 33 77 28:29.90 28:29.90 9:11/M
6 Melanie Chiu East Setauket NY 2023 33 82 28:46.40 28:46.40 9:17/M
7 Julie Anne Gemmill East Setauket NY 2226 34 88 29:14.14 29:14.14 9:26/M
8 Laura Beirne Stony Brook NY 2009 31 90 29:31.91 29:31.91 9:31/M
9 Linda-Marie Lavenburg Stony Brook NY 2089 31 95 30:31.51 30:31.51 9:51/M
10 Cynthia Cervoni Franklin Square NY 2022 30 109 31:17.63 31:17.63 10:05/M
11 Lisa Smith San Diego CA 2220 30 112 31:25.14 31:25.14 10:08/M
12 Ashley Boltrck East Setauket NY 2202 30 114 31:39.39 31:39.39 10:13/M
13 Allyson Konczynin East Setauket NY 2085 31 125 33:54.91 33:54.91 10:56/M
14 Jenna Spenard Huntington Station NY 2147 32 126 33:58.39 33:58.39 10:57/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Blanca Reyes Bay Shore NY 2134 38 42 25:11.49 25:11.49 8:07/M
2 Erin Sharkey Rocky Point NY 2144 37 63 27:33.13 27:33.13 8:53/M
3 MaryJo Allegra Stony Brook NY 2004 36 119 33:06.61 33:06.61 10:41/M
4 Liz Ohliger Wading River NY 2122 37 133 34:16.94 34:16.94 11:03/M
5 Ilana Harwayne-Gidansky East Setauket NY 2048 38 168 52:00.21 52:00.21 16:46/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Eileen Cole Port Jefferson Stati NY 2028 40 50 26:09.20 26:09.20 8:26/M
2 Jae-Sook PARK East Setauket NY 2126 44 83 28:50.90 28:50.90 9:18/M
3 Regina Cohen Mount Sinai NY 2027 40 122 33:32.28 33:32.28 10:49/M
4 Jessica Martin Huntington NY 2104 43 128 34:02.42 34:02.42 10:59/M
5 Gisselle Medina Lake Grove NY 2222 40 140 36:21.54 36:21.54 11:44/M
6 Shu-chun Liao Hauppauge NY 2093 44 150 38:42.33 38:42.33 12:29/M
7 Victoria Pinto-Nais Miller Place NY 2201 44 156 40:50.14 40:50.14 13:10/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Erin McCoy Lake Grove NY 2108 47 45 25:42.97 25:42.97 8:17/M
2 Deana Tietjen Mount Sinai NY 2154 47 118 32:21.90 32:21.90 10:26/M
3 Keira Citera05 Port Jefferson NY 2024 45 120 33:26.40 33:26.40 10:47/M
4 Margie Scarfogliero Miller Place NY 2241 47 152 39:24.15 39:24.15 12:43/M
5 Kathleen Reisman Miller Place NY 2133 48 162 47:28.94 47:28.94 15:19/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Nicole Sampson East Setauket NY 2139 52 53 26:17.88 26:17.88 8:29/M
2 Janice Magee Sound Beach NY 2235 53 105 31:05.39 31:05.39 10:02/M
3 Maureen Finnegan Miller Place NY 2037 50 113 31:29.60 31:29.60 10:09/M
4 Suzanne Fleming West Sayville NY 2038 50 136 35:23.66 35:23.66 11:25/M
5 Laura Lindenfeld East Setauket NY 2094 53 149 38:37.74 38:37.74 12:27/M
6 Debra Scarfogliero East Setauket NY 2140 53 159 43:18.14 43:18.14 13:58/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Susan Williamson Miller Place NY 2168 57 101 30:49.89 30:49.89 9:56/M
2 Susan Glatzerman Bay Shore NY 2044 59 111 31:20.49 31:20.49 10:06/M
3 Maureen Burke Port Jefferson NY 2250 58 117 32:16.81 32:16.81 10:25/M
4 Donna Tortorici Mount Sinai NY 2156 57 131 34:13.86 34:13.86 11:02/M
5 Patricia Fama West Islip NY 2036 56 137 35:24.95 35:24.95 11:25/M
6 Jenny Martinsen Miller Place NY 2106 57 158 43:17.68 43:17.68 13:58/M
7 Cathy Whalen Centereach NY 2166 56 172 1:02:05.98 1:02:05.98 20:02/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ellen Ohliger Rocky Point NY 2121 64 138 35:27.90 35:27.90 11:26/M
2 Linda Simon Jericho NY 2145 64 146 37:44.41 37:44.41 12:10/M
3 Susan Ahearn Farmingville NY 2002 61 171 1:01:57.70 1:01:57.70 19:59/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Gail Hoefener East Setauket NY 2054 67 161 45:52.18 45:52.18 14:48/M
2 Hattie Ramsay New Hyde Park NY 2219 68 170 54:22.21 54:22.21 17:32/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tom Holowka East Setauket NY 2056 32 1 17:25.79 17:25.79 5:37/M
2 Brian Tackett Bronx NY 2248 27 2 18:41.22 18:41.22 6:02/M
3 Parker Irice Bohemia NY 2224 29 3 19:46.11 19:46.11 6:23/M
Top

Male 14 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 George Austin Stony Brook NY 2007 11 20 22:42.37 22:42.37 7:19/M
2 Ryan Conety Farmingville NY 2030 12 123 33:42.58 33:42.58 10:52/M
3 Samuel Harwayne-Hymes East Setauket NY 2049 9 163 48:10.94 48:10.94 15:32/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 K.J. Cobb East Setauket NY 2025 16 89 29:29.13 29:29.13 9:31/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Juan Hernandez Port Jefferson NY 2051 23 6 20:35.49 20:35.49 6:38/M
2 John Vion East Setauket NY 2200 23 10 20:47.31 20:47.31 6:42/M
3 Patrick Fleming West Sayville NY 2039 23 15 21:53.61 21:53.61 7:04/M
4 Brandon DaSilva Centereach NY 2230 24 32 24:15.99 24:15.99 7:49/M
5 Jan Isaac Ortega Valley Cottage NY 2123 23 46 25:57.63 25:57.63 8:22/M
6 Dennis Lestrange Saint James NY 2091 23 52 26:10.84 26:10.84 8:26/M
7 Terence Thomas Oakdale NY 2153 21 61 27:09.84 27:09.84 8:45/M
8 Alejandro Maldonado Commack NY 2101 23 94 30:30.66 30:30.66 9:50/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Smalling Coram NY 2146 25 7 20:39.11 20:39.11 6:40/M
2 Jonphilip McGill Interlaken NY 2237 25 9 20:47.31 20:47.31 6:42/M
3 Edward Carey Hawthorne NY 2019 25 18 22:36.12 22:36.12 7:17/M
4 Michael Fama West Islip NY 2035 26 19 22:39.79 22:39.79 7:18/M
5 Alex Barbieri East Setauket NY 2008 26 24 23:32.50 23:32.50 7:35/M
6 Demetre Kazaras East Setauket NY 2083 29 26 24:03.83 24:03.83 7:45/M
7 Alexander Ellison East Setauket NY 2034 26 47 25:59.38 25:59.38 8:23/M
8 Kristofer Isaksen East Setauket NY 2229 28 49 26:05.13 26:05.13 8:25/M
9 Michael Albanese Port Jefferson Stati NY 2003 29 51 26:09.39 26:09.39 8:26/M
10 Stephen Bove Port Jefferson Stati NY 2013 26 66 27:53.90 27:53.90 9:00/M
11 Erik Kopping Port Jefferson NY 2086 27 74 28:28.90 28:28.90 9:11/M
12 Erik Isaksen East Setauket NY 2231 28 79 28:39.99 28:39.99 9:15/M
13 Bryan Sutherland Little Neck NY 2150 28 102 30:51.80 30:51.80 9:57/M
14 John Lauro Farmingville NY 2088 28 141 36:53.37 36:53.37 11:54/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Robert Mosca Port Jefferson Stati NY 2116 31 5 20:33.86 20:33.86 6:38/M
2 Douglas Butera Nesconset NY 2018 32 27 24:06.83 24:06.83 7:46/M
3 Tyler Marchese New York NY 2103 31 28 24:08.62 24:08.62 7:47/M
4 Sergiy Nazarenko Ronkonkoma NY 2118 31 35 24:35.89 24:35.89 7:56/M
5 Gregory Velazquez Hauppauge NY 2161 30 39 24:47.64 24:47.64 8:00/M
6 Dan Hickey Stony Brook NY 2053 32 56 26:39.88 26:39.88 8:36/M
7 Tim Beirne Stony Brook NY 2010 30 58 26:50.50 26:50.50 8:39/M
8 Anthony Andreach Stony Brook NY 2232 33 65 27:49.89 27:49.89 8:58/M
9 David Striffler Stony Brook NY 2148 32 108 31:15.61 31:15.61 10:05/M
10 Jack Scott Franklin Square NY 2141 30 110 31:18.40 31:18.40 10:06/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Roseman East Setauket NY 2227 38 4 19:49.74 19:49.74 6:24/M
2 Mike Wisniewski North Babylon NY 2169 37 54 26:29.13 26:29.13 8:33/M
3 Scott Gelbec Port Jefferson Stati NY 2236 38 55 26:31.78 26:31.78 8:33/M
4 Alex Price East Setauket NY 2244 36 78 28:34.60 28:34.60 9:13/M
5 Saul Hymes East Setauket NY 2058 38 164 48:17.99 48:17.99 15:35/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dmitri Tsybychev East Setauket NY 2157 43 17 22:27.32 22:27.32 7:15/M
2 Stephen Probst Stony Brook NY 2128 43 22 22:52.85 22:52.85 7:23/M
3 Robert Mudzinski Wading River NY 2117 44 139 36:13.52 36:13.52 11:41/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Paul Miller Centereach NY 2111 46 13 21:13.97 21:13.97 6:51/M
2 Guanghao Liu Stony Brook NY 2095 45 25 24:02.13 24:02.13 7:45/M
3 Jim Russo Mount Sinai NY 2138 46 41 25:05.14 25:05.14 8:05/M
4 Frank McCoy Lake Grove NY 2109 47 48 26:04.54 26:04.54 8:25/M
5 Michael Paik Bayside NY 2124 46 72 28:17.65 28:17.65 9:07/M
6 Jack Shapiro Miller Place NY 2143 47 92 30:14.14 30:14.14 9:45/M
7 Lon Cohen Mount Sinai NY 2026 47 93 30:29.24 30:29.24 9:50/M
8 Glenn Edlund Mount Sinai NY 2221 49 98 30:37.65 30:37.65 9:53/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Chris Delmedico Commack NY 2233 51 8 20:41.36 20:41.36 6:40/M
2 Marc Anderes Stony Brook NY 2005 52 16 22:08.47 22:08.47 7:08/M
3 Mike Vulpis Islip Terrace NY 2251 50 29 24:10.59 24:10.59 7:48/M
4 Kevin Bullis Port Jefferson NY 2016 51 30 24:13.32 24:13.32 7:49/M
5 Hristos Konstantinidis Port Jefferson NY 2253 53 34 24:34.12 24:34.12 7:55/M
6 Thomas Silhan Ronkonkoma NY 2205 50 76 28:29.71 28:29.71 9:11/M
7 Kirt Vovou Bethpage NY 2164 51 81 28:46.18 28:46.18 9:17/M
8 John Bracken Mount Sinai NY 2014 51 84 28:52.64 28:52.64 9:19/M
9 Philip Kuo East Setauket NY 2239 51 106 31:10.89 31:10.89 10:03/M
10 Gregory Kelly Hauppauge NY 2242 54 147 37:46.84 37:46.84 12:11/M
11 Drew Verano Port Jefferson NY 2204 52 160 44:18.58 44:18.58 14:17/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Edward Thrawe Shirley NY 2234 59 21 22:44.27 22:44.27 7:20/M
2 Don MacKay Shoreham NY 2099 57 23 23:19.87 23:19.87 7:31/M
3 Dennis Lestrange Saint James NY 2090 57 36 24:39.36 24:39.36 7:57/M
4 Peter Tonge East Setauket NY 2155 56 38 24:43.61 24:43.61 7:58/M
5 Paul Molano East Setauket NY 2114 59 71 28:14.69 28:14.69 9:06/M
6 Glenn Denzler West Islip NY 2031 56 91 30:03.60 30:03.60 9:42/M
7 Jim Burke Port Jefferson NY 2249 58 121 33:28.40 33:28.40 10:48/M
8 Ken Carmel Ronkonkoma NY 2020 57 134 34:25.65 34:25.65 11:06/M
9 Bob Isaksen East Setauket NY 2228 58 135 34:47.41 34:47.41 11:13/M
10 Anthony Velazquez Hauppauge NY 2160 59 148 38:26.17 38:26.17 12:24/M
11 Michael Reilly Merrick NY 2131 56 166 49:13.94 49:13.94 15:53/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 David Glatzerman Bay Shore NY 2043 62 62 27:28.55 27:28.55 8:52/M
2 Dominick Logiudice Patchogue NY 2097 60 64 27:36.86 27:36.86 8:54/M
3 Marty Fox East Setauket NY 2040 64 85 28:53.64 28:53.64 9:19/M
4 Joseph Ahearn Farmingville NY 2001 60 167 49:45.94 49:45.94 16:03/M
5 John Gambarelli Huntington NY 2041 62 169 53:06.34 53:06.34 17:08/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joseph Brida Miller Place NY 2225 66 37 24:42.27 24:42.27 7:58/M
2 Paul Casciano Stony Brook NY 2021 65 132 34:15.65 34:15.65 11:03/M
3 Joseph Mitola Deer Park NY 2113 68 153 40:17.17 40:17.17 13:00/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Richard Hoefener East Setauket NY 2055 71 70 28:11.58 28:11.58 9:05/M
2 Samuel Taube East Setauket NY 2151 71 80 28:45.72 28:45.72 9:16/M
3 Michael Jezewski Centereach NY 2059 71 99 30:41.15 30:41.15 9:54/M
4 Vincent LoCicero Port Jefferson NY 2096 74 115 31:40.82 31:40.82 10:13/M
Top

Male 75 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lewis Thornton Medford NY 2245 75 100 30:45.50 30:45.50 9:55/M