North Patchogue Fire Department 5K Heroes Run

Age Group Results

November 05, 2016


Just - In - Time - Racing


Men: Top Finishers 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79
Women: Top Finishers 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

5K

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kristy Longman Patchogue NY 889 27 6 19:41.2 6:21/M
2 Jessica Petrina Selden NY 901 34 7 19:53.5 6:25/M
3 Sarah Schaefer Bohemia NY 907 27 8 20:09.0 6:30/M
Top

Female 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lauren Raicoui Holtsville NY 1467 13 67 43:35.3 14:04/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kimberly Bruno Holbrook NY 1479 27 17 22:49.7 7:22/M
2 Justine Lye Patchogue NY 890 24 33 27:39.1 8:55/M
3 Alissa Lamberti Saint James NY 884 27 61 41:11.8 13:17/M
4 Georgia Gass Coram NY 1476 22 64 41:25.6 13:22/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelly Hayes Pearl River NY 1466 37 66 43:35.0 14:04/M
2 Amanda Strong Patchogue NY 1468 33 68 43:54.9 14:10/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Davis Patchogue NY 804 45 26 25:25.5 8:12/M
2 Stacie Sjostrom Arlington TX 910 42 27 25:26.8 8:12/M
3 Lee Cillo Patchogue NY 801 46 35 28:29.3 9:11/M
4 Christine Polite Selden NY 903 45 37 29:03.6 9:22/M
5 Chona Alasaas Freeport NY 788 42 41 30:48.6 9:56/M
6 Wendy Fiorello Patchogue NY 817 47 50 33:02.4 10:39/M
7 Stacey Staufer Shoreham NY 913 46 58 36:20.7 11:43/M
8 tracy trudden Greenlawn NY 2908 46 69 44:45.9 14:26/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 barbara russo bellport NY 2904 53 9 20:24.1 6:35/M
2 Linda Manno Lindenhurst 2903 50 29 26:12.6 8:27/M
3 Elizabeth Horowitz Jericho NY 2902 57 53 34:48.5 11:14/M
4 Beth Bode Smithtown NY 794 50 59 38:19.8 12:22/M
5 Denise Echevarrio Great River NY 811 54 60 39:47.2 12:50/M
6 Jean Dowd Medford NY 809 56 65 43:08.7 13:55/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Denise Siebert E. Patchogue NY 2906 61 34 27:42.9 8:56/M
2 Rosemary Camilleri Sayville NY 1471 62 55 35:42.9 11:31/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dan Gargaro Jericho NY 821 26 1 15:55.0 5:08/M
2 joshua jastemski Oakdale NY 881 37 2 17:58.9 5:48/M
3 Andrew Janosick Patchogue NY 880 36 3 18:42.7 6:02/M
Top

Male 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 philipp russo Sayville NY 2905 19 4 19:06.3 6:10/M
2 Caden Draiss Patchogue NY 810 13 44 31:37.6 10:12/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Carew Islip Terrace NY 799 22 21 23:40.6 7:38/M
2 Cameron Burnett Port Jefferson NY 2900 23 23 23:54.7 7:43/M
3 Mathew Arthurs Islip Terrace NY 789 29 25 24:46.3 7:59/M
4 Fabian Lituma Medford NY 1482 23 40 30:31.2 9:51/M
5 Dominic Detura Islip Terrace NY 806 27 43 31:31.1 10:10/M
6 Brian Hoffmann Islip Terrace NY 879 26 48 32:55.4 10:37/M
7 Doug Rulon Islip Terrace NY 905 20 49 32:55.7 10:37/M
8 Eric Gundelson Medford NY 1474 24 63 41:25.3 13:22/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Craig Sjostrom Arlington TX 909 39 28 26:00.8 8:23/M
2 William Richards Islip NY 904 34 31 26:56.2 8:41/M
3 Robert Bartsch Patchogue NY 790 38 45 31:38.0 10:12/M
4 Eric Fried Forest Hills NY 819 34 46 32:00.4 10:19/M
5 Frank Donato Coram NY 807 38 62 41:12.5 13:17/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joseph Tloczkowski Holbrook NY 2907 40 10 20:42.6 6:41/M
2 Michael Minerva Holbrook NY 1478 45 11 21:04.6 6:48/M
3 Michael Flaherty Lindenhurst NY 818 48 13 21:24.8 6:54/M
4 Beau Alesi Deer Park NY 1470 42 14 21:57.1 7:05/M
5 Tim Williams Ridge NY 921 48 18 22:56.1 7:24/M
6 Joe Koplik Wantagh NY 1469 48 24 24:05.4 7:46/M
7 Charlie Ruvola Ronkonkoma NY 906 44 30 26:48.3 8:39/M
8 Bryce Westervelt Centereach NY 2909 44 47 32:24.4 10:27/M
9 richard poccia Patchogue NY 902 49 56 36:16.1 11:42/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chris Delmedico Commack NY 1473 50 5 19:33.8 6:18/M
2 Edward Thrane Shirley NY 1472 57 12 21:14.0 6:51/M
3 Paul Bode Smithtown NY 792 51 16 22:48.0 7:21/M
4 Brian Gundelson Medford NY 1475 56 19 23:12.1 7:29/M
5 Vincent Donohue Glen Head NY 2901 55 32 27:06.8 8:45/M
6 Gregory Jerry Mastic NY 882 59 36 29:00.3 9:21/M
7 Keith Grigoletto East Setauket NY 826 56 38 29:57.3 9:40/M
8 Chris Waters Huntington Station NY 1480 59 39 30:00.2 9:41/M
9 Philip Echevarrio Great River NY 814 53 42 31:03.4 10:01/M
10 Michael Kaufmann Patchogue NY 883 57 51 33:46.4 10:54/M
11 James Dowd Medford NY 808 58 52 34:12.8 11:02/M
12 Karl Van Florcke Patchogue NY 916 57 57 36:19.3 11:43/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chuck Otto SAYVILLE NY 893 60 15 22:41.9 7:19/M
2 Joe Landini Smithtown NY 1477 65 22 23:52.2 7:42/M
Top

Male 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joseph Lazzaro Ridge NY 885 71 20 23:38.9 7:37/M
2 Rolf Sternglanz Stony Brook NY 1481 77 54 35:06.9 11:19/M